niedziela, 14 sierpnia 2016

Subiektywnie po Barcelonie #1

 Witajcie :) Jak mija wam dzisiejszy dzień? Mam nadzieję, że dobrze.
 W dzisiejszym wpisie chciałabym wam przedstawić kilka miejsc, które warto zobaczyć w Barcelonie. W poprzednim poście, pisałam o miejscach wartych skosztowania. 


 Miejscem do którego kieruje swoje pierwsze kroki jest plaża, a dokładniej Barcelonata. (Dojazd metrem linia L4, stacja Badalona. Jeśli jesteście zainteresowani spacerem po plaży to warto pojechać stację dalej na Ciutadella Vila Olimpica i spacer zacząć od Portu Olimpic, który znajduje się obok dwóch wież i złotej rybki). Szeroka, piaszczysta plaża i morze. Wzdłuż plaży przebiega promenada, na której rekreacyjnie czas spędza chyba połowa Barcelony :) Jeśli skierować swoje kroki w stronę Badalony to po drodze można trafić na siłownię przy morzu. A patrząc w drugą stronę to z plaży mamy widok  na deptak za którym znajduje się wieża *widoczna na pierwszym zdjęciu*. Pod wieżę jak najbardziej warto się przejść, bo z budki na górze widok na miasto jest cudowny! A jak już się jest na górze to KONIECZNIE powinno się pojechać kolejką na Wzgórze Montjuic. *Kosz takiego przejazdu w jedną stronę to ok. 11€ za osobę. Kolejka otwarta jest od godziny 11:00 i ludzie od razu się zbierają, jeśli planujecie podróż z samego rana warto być 10-15 minut przed pierwszym odjazdem. My byliśmy równo o 11:00 i czekaliśmy ok. 30 minut. Bilet kupiliśmy bez kolejki, ale później jest kolejka do windy, a następnie do kolejki linowej (wchodzi ok. 10 osób). 
Jednak, jeśli podróż na wzgórze zostawicie sobie na inny dzień to...
Adres: Passeig de Joan Borbo
Port de Barcelona

Z plaży najlepiej udać się w stronę portu Vell. Po przeciwnej stronie promenady przy porcie ciągnie się szereg barów i restauracji, w tym Las Fritas z poprzedniego wpisu. Zaraz przy porcie znajduje się Palau del Mar, w którym mieści się Muzeum Historii Catalunyi oraz restaracje, w tym Costa Coffe, z której warto złapać kawę na wynos, usiąść na ławce i po oglądać zacumowane w porcie statki.  Małe i duże jachty cumują w Porcie Vell, natomiast mniejsze łódki, łódeczki w Porcie de Barcelona kawałek dalej!
Palau del Mar: Placa de Pau Via 3
 Zaraz obok znajduje się centrum handlowe Maremagnum oraz Oceanarium. Centrum sobie odpuściliśmy, ale do oceanarium się wybraliśmy. Po wyglądzie budynku z zewnątrz spodziewałam się "czegoś większego". Można tu zobaczyć pingwiny, meduzy, rekiny, płaszczki, Nemo i Dris, koniki morskie i wiele innych. Jednak na zdjęciach w sieci robi większe wrażenie. Dla osób dorosłych nie jest to taka frajda. Jednak, gdy wybieracie się do Barcelony z dziećmi to będzie dla nich interesujący punkt wyprawy, na pewno dla nich lepszy niż zwiedzanie zabytków. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 18€ przy zakupie online, dla dziecka 13€. Przy kupnie w kasie na miejscu to 19,80€ i 14,30€. Bilet kupiony przez internet jest ważny od dnia zakupu przez 90 dni. Na dokładne zwiedzanie potrzeba ok. godziny. Kolejki z rana nie są duże, więc wchodzi się do środka z miejsca. Nie wiem jak to jest w godzinach około południowych/popołudniowych.
Aquarium:  Moll d'Espanya del Port Vell
Po przejściu z Maremagnum "na ląd" przez kładkę znajdziemy się w pobliżu pomnika Krzysztofa Kolumba i La Rambli. Pomnik został wzniesiony w 1888 roku z okazji Wystawy Światowej, ma on upamiętniać powrót Krzysztofa Kolumba z pierwszej wyprawy do Indii Zachodnich.
Placa Portal de la Pau
La Rambla to najsłynniejszy deptak, o długości około jednego kilometra, z portu prowadzi do Placu Catalunya (linie metra L1, L3, L6, L7). Wzdłuż deptaku znajdują się 2 teatry, Teatr Liceu (obok stacji metra Liceu, linia L3) oraz Teatr Principal oraz Market La Boqueria. Oczywiście deptak obłożony jest "sklepikami", w których znajdziemy przeróżne pamiątki, lody i właściwie to wszystko co można sobie w danej chwili zapragnąć.
Uwaga na kieszonkowców! Rambla zawsze jest zatłoczona, więc łatwo stracić telefon lub portfel.
Teatr Liceu: La Rambla 51-59
Teatr Principal: La Rambla 27
Market: La Rambla 91
Pałac Guell mieści się w pobliżu Rambli, a dokładniej przy Calle Nou de la Rambla 3-5. Bilet wstępu można kupić przez internet na konkretny dzień i godzinę. Bilet normalny kosztuje 12€, bilet dla studentów i uczniów 9€, dla młodzieży (10-17 lat) 5€. W cenie jest już audiobook, niestety nie posiadają wersji w języku polskim. Jest tu mały psikus - bilet należy WYDRUKOWAĆ. Oczywiście przed wejściem znajduje się kasa, więc bilet w każdej chwili można kupić na miejscu.
Pałac Guell został zaprojektowany przez Antonio Gaudiego, fundatorem pałacu był Eusebii Guell. W 1885 roku, gdy Gaudii nie był jeszcze znanym architektem został poproszony o zaprojektowanie pałacu, który będzie wykorzystywany do wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturowych. Młody architekt podczas projektowania i budowy pałacu wykorzystał typową strukturę starożytnych katalońskich pałaców i drewniane kasetonowe sufity z łukami parabolicznymi.
Adres:
"Gubiąc się" w Dzielnicy Łacińskiej możemy podziwiać piękne stare kamienice albo odnaleźć Katedrę św. Eulalli na Plau de la Seu. Katedra nazywana jest też Catedral de Barcelona, wstęp jest wolny w godzinach 8:000-12:45 oraz 17:45-19:30 w każdy dzień tygodnia. W pobliżu znajduje się stacja metra Urquinaona L4.

Odnajdując drogę powrotną na główne ulice. I idąc śladami Gaudiego możemy udać się na Passeig de Gracia można wybrać się do Casy Batllo, która jest przy skrzyżowaniu PdG z Carrer d'Arago, dokładnie przy wyjściu z metra L3. Otwarta od 9:00 do 21:00, niezależnie kiedy przechodziłam obok zawsze przed stała kolejka za biletami. Kupując bilet online  za 22.50€, na konkretny dzień i godzinę ,mamy przywilej, że obijamy pierwszą kolejkę i wchodzimy od razu do środka.
Adres:
Idąc dalej pasażem, tylko dwie przecznice... znajduje się Casa Mila, potocznie zwana Kamieniołomem. Przy okazji po drodze znajduje się masa butików i sklepów - dla każdego coś miłego. Ponoć za darmo można wejść bocznym wejściem na "dziedziniec" pozostała część jest płatna. Bilet, który gwarantuje nam ominięcie kolejki, gdy przechodziłam obok to kolejki nigdy nie widziałam, więc na bieżąco jest rozładowywana, zakupimy oczywiście online w cenie 20,50€ na konkretny dzień i godzinę.
Adres:
Odwiedziny w obu Casach Gaudiego jeszcze przede mną, ale już nie mogę się ich doczekać. :D

Na dziś to już wszystko. Życzę wam udanej niedzieli :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz