czwartek, 26 stycznia 2017

Subiektywnie po Barcelonie #6 - informacje ogólne

 Hej,
trochę mi zeszło z publikacją tego posta, ale nareszcie jest!
Jedną z ważniejszych informacji jaka jest nam potrzebna po przylocie do Barcelony to jak dostać się z lotniska do miasta. Wyjść jest kilka... jednak po pierwsze musimy uważać, bo czasami możemy się lekko pomylić z lotniskami Barcelona Girona to lotnisko oddalone od centrum miasta o 100km, podróż pociągiem do miasta to ok. 40-60minut. Warto wziąć to pod uwagę przy kupnie biletów. Często loty do Girony (z Polski lata tam Ryanair z Poznania i Wrocławia, natomiast z Warszawy i Gdańska leci już na El Prat) są dużo tańsze, ale musimy się liczyć z kosztami związanymi z transportem pociągiem i wziąć pod uwagę czas potrzebny na przejazd. Na lotnisku w Gironie byłam raz, ale odbierano mnie autem i jechałam do innej nadmorskiej miejscowości, więc za dużo o nim wam nie powiem.
Dlatego wróćmy do głównego lotniska w Barcelonie, czyli El Prat. Do miasta od niedawna możemy dostać się na 3 sposoby - autobusem do Placu Catalunya, często wykorzystywana opcja i duże kolejki przed terminalem. Nie korzystałam z tej opcji, ale bilet kosztuje 4,5€. Autobusy odjeżdżają spod terminalu. Natomiast do kolejki jak i metra należy przejść przejściem nadziemnym, droga jest dobrze oznakowana.
Drugą opcją jest Renfe, czyli pociągi tu albo kupujemy bilet za 4,20€ albo bilet T10 (o nim poniżej poczytacie) lub każdy inny bilet na więcej niż jeden przejazd. Najczęściej turyści wysiadają na stacjach Barcelona Sants i Passeig de Garcia, ponieważ są one najlepiej połączone z innymi kolejkami i metrem. Najłatwiej z nich dostać się gdzieś dalej.

Należy pamiętać, przy powrocie, żeby wsiadać do kolejki R2 NORD, bo tylko ona zawiezie nas na lotnisko!

Niedawno została otwarta nowa linia metra L9, która z lotniska dojeżdża w okolice stadionu Camp Nou. Swoją drogą przecina linie takie jak L1, L3, L5 i L8, więc równie łatwo można przesiąść się na inną linię w obrębie jednego biletu. Zauważyłam tylko pewien haczyk, żeby z lotniska, jak i na lotnisko jechać L9 nie możemy poruszać się z biletem jednorazowym i T10. Każdy inny działa bez problemu. Jeśli już mamy bilety wyżej wspomniane to w automatach należy dokupić dodatkowy bilet (coś jak suplement do biletu w Madrycie). Nie wiem tylko jaka jest jego cena, bo nie korzystałam.

Jeśli chodzi o bilety to mamy kilka opcji, jak zawsze bilety jednorazowe, które kosztują  2,15€. Bilet T10, czyli bilet na 10 przejazdów kosztuje 9,95€ i jest ważny dla kilku osób, które razem podróżują. Natomiast bilet T50/30, czyli bilet ważny na 50 przejazdów przez 30 dni, ważny jest tylko dla JEDNEJ osoby i kosztuje 42,5€. Jednak już bilet T70/30, czyli 70 przejazdów przez 30 dni, ważny jest dla KILKU osób. Dlatego, jeśli podróżujecie większą grupą i zostajecie w mieście na dłużej warto przemyśleć jego zakup. *Przy okazji ostatniego wyjazdu na 6 dni dla 4 osób, bilet ten był idealny! Wykorzystaliśmy wszystkie przejazdy. Jednakże wszystko też zależy od tego ile chcecie się przemieszczać za pomocą transportu miejskiego. Bilet ten kosztuje 59,50€.
Bilet jednodniowy na nieograniczoną ilość przejazdów danego dnia to koszt 8,40€.
Bilety te kupimy w każdym automacie na stacji metra.

Są jeszcze Travel Card, czyli karty dla odwiedzających takie jak HolaBCN, karty te kupimy już na okres 2 dni do 5 dni. Koszt to 14€/2 dni, 20,50€/3 dni, 26,5€/4 dni 32€/5dni. Jeśli zakupimy ten bilet wcześniej przez internet to będzie on o 10% tańszy. Po przylocie do Barcelony należy w automacie na stacji metra go aktywować. Wybrać odpowiednią opcję i podać numer otrzymany przy zakupie i wtedy automat wydrukuje nam bilet. Po pierwszym skasowaniu jest on ważny przez tyle dób na ile go kupiliśmy.

Jest jeszcze BarcelonaCard, również ważna na 2,3,4 i 5 dni. Ale jej ważność wygasa o północy... więc nie są to pełne doby. Kosztuje 20€/2dniowa, 45€/3, 55€/4 i 60€/5dni. Upoważnia do darmowego, nielimitowanego transportu i  zapewnia zniżki do wielu atrakcji turystycznych, restauracji i sklepów. Część atrakcji z tą kartą jest darmowa.

Oczywiście jak w każdym dużym mieście tak i tu, Barcelona podzielona jest na strefy, a dokładniej Zone 1 i 2. Na szczęście dla turystów większość atrakcji turystycznych znajduje się obrębie 1 zony, więc nie trzeba się zamartwiać zakupem dodatkowego biletu. Jednakże, jeśli planujecie wypad za miasto zwróćcie proszę na to uwagę :)


Bilety do atrakcji turystycznych zawsze można kupić przed danym miejscem, jednak trzeba liczyć się z faktem, że możemy trafić na długie kolejki i zamiast cieszyć się wakacjami, zwiedzaniem to będziemy stać i czekać. Dlatego, aby uniknąć tych nieprzyjemności warto wcześniej zaopatrzyć się w bilety na stronach internetowych. Najlepiej kupować bilety na oficjalnych stronach miejsc, jednak nie wszystkie je mają, więc można też bilety zakupić na oficjalnej stronie BCNSHOP. Innych stron nie polecam, bo zawsze doliczają jakąś marżę i bilety wychodzą drożej.
Szybkie linki do zakupu biletów:
Bilety do Sagrady możemy kupić tu.
Bilety do Casa Mila tutaj.
Bilety do Casa Batllo klik
Montjuic Cable Car: tu
Muzeum Narodowe: tutaj
Poble Espaniol: klik
Jest też opcja zakupu wejście do Poble Espaniol i MNAC w cenie 19€. Wybiera się dzień i od niego mamy 7 dni na wejście do PE i 14 dni do MNAC, dzięki takiej opcji jest możliwość oszczędzenia 6€.
W Poble Espaniol możemy zdecydować się na videoguide, zakup przez internet 3€, a na miejscu 4,5€. W cenie łączonego biletu jest już wjazd na taras widokowy w MNAC. W przypadku zakupu biletu do samego muzeum wjazd na taras kosztuje 2€.
Park Guell: KLIK
Mirador de Colom: KLIK
Góra Montserrat: TUTAJ JESTEM


Przy zakupie biletów do Sagrady nigdzie nie mogłam znaleźć, gdzie znajduje się która wieża, dlatego na powyższym zdjęciu są one zaznaczone NT i PT. NT jest zaraz przy głównym wejściu od strony parku z jeziorkiem. Widok z wieży jest na północ Hiszpanii, czyli w stronę Badalony, Torre Agbar. Moim zdaniem widok z PT jest dużo lepszy, bo widać port, wzgórze Montjuic i Tibidabo.

Mam nadzieję, że post przyda się osobą planującym podróż!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz